Boerboel

Discutii despre alte rase decit cele de mai sus

Moderators: Indio, sersoft, the_elder

Postby Rocker Roller on Thu Dec 21, 2006 6:52 am

Fratilor,

Eu nu m-am suparat de loc pe nimeni, si sper ca nimeni nu s-a suparat in urma raspunsurilor mele sau s-a simtit ofensat. Am deschis discutia despre Boerboel pe alt forum si Parintele a adus-o aici pentru ca evident toti cei care au iau parte au experienta bogata cu cainii molossi. Personal ii multumesc pentru ca a dezvoltat acest subiect si raspunsurile in detaliu, eu gasind aceste discutii foarte folositoare. Dupa mine idea de "forum" (dupa cum au inteles-o si romanii in Roma republicana) presupune dezbateri incinse, si nu doar raspunsuri "corecte politic", ca la americani sau vest-euroneni, care nu au curajul sa-si sustina in public cea ce gandesc, si adopta o atitudine falsa de "nice guy", dand numai raspunsuri neutre si insipide. Daca intreb sau spun ceva aici in formum este pentru ca astept raspunsuri, comentarii si sfaturi mai ales critice, nu doar sa vorbesc de unul singur sa-mi impun ideile preconcepute.

Nu zic ca Boerboelul este "cel mai tare din parcare" sau cat de super este in comparatie cu alte rase. Imi place mie cum arata sa matahala si cu capul ala imens care parca iasa direct din umeri. Inca nu am crescut unul si mai trebuie sa step cel puntin un an si ceva pana o sa-mi iau un caine de talie mare, si BB e pe lista favoritilor, alaturi de presa si mioritic.

Acum nu sunt in tara si unde lucrez, am un coleg din Durban, Africa de Sud, director contabil la firma noastra, transferat de o luna de zile numai. Omul are un baiat de 4 ani si o fetita de un an jumate. A crescut cu BB de cand se stie el. Sora-sa are doi (unul cica de 100 KG, cam obez, si unul normal cam la 70 KG, i-am cerut si astept sa vad poze), taica-su are 14 caini cam de toate rasele, inclusiv BB la o ferma de cam 5 hectare. In acelasi timp el a fcut serviciul militar in politie 3 ani (89-'92, perioada de tranzitie care au dus la alegerile din '94 si sfarsitul oficial al aperheid-ului). In perioada serviciului militar, au avut tot felul de caini: BB, ciobanesti germani, rottweileri, copoi, etc. El zice ca daca antrenezi un BB pentru lupa si atac atunci este intr-adevar un caine foarte periculos. El personal a vauzt cum un BB al politiei l-a urmarit pe unul (politia il fugarea pentru atac armat - armed robbery), l-a prins si cica practic i-a amputat antebratul cu o muscatura - zice colegul meu. In acelasi timp el zice ca are incredere totala in cainii lu sora-sa de exemplu, si si-ar lasa fetita cu ei, far nici o grija. Zice ca BB e un caine foarte "laid back" adica relaxat, linistit si in general se molipseste de la stapan ca temperament - dace esti mai lenes si atunci si el sta toata ziua prin preajma la fel, iar daca esti mai activ, la fel si BB-ul devine activ si are pofta de joaca, sport miscare. Ca si caine de faimilie, el nu recomanda sa-l dresezi pentru atac, muscaturi, etc (doar aia la politie fac asta) pentru ca are suficient instinct sa se ocupe de intrusi, dar trebuie sa te ocupi de el si sa-i dai notiuni de disciplina mai ales daca vrei sa-l scoti in public. Cica fica-sa cand se joaca cu cainii lu matusa-sa, stau nemiscati si si fetita ii trage de urechi, le baga degetul in gura, etc. No, asta imi zice omul, ma credeti sau nu.

In plus, normal ca BB inca este in faza de consolidare a rasei, si am vazut ca multe canise in SA sunt foarte atente ce caini folosesc in inperechere mai ales ca sunt probleme cu displasia. Din cate am citit pe net, si alti molossi moderni au fost finisati abia in ultimii 20-30 de ani si inca mai sunt discutii aprinse cum trebuie sa arate, si cu toate astea nu sunt interzisi precum BB.

Intreaga discutie a inceput de la faptul ca este interzis si considerat "de lupta si atac" si asta nu mi se pare fairplay pentru ca nici un roman nu a fost sfasiat de BB pana acuma. Cred ca nu suteti de acord cu interzicerea Pitbullui sau a oricarei rase in general, si ca atare fac apel la voi ca iubitori de animale sa vedem ce se poate face in privinta asta (normal ca doar nu sa intram la puscarie pentru import de caini interzisi).

I acelasi timp crede cineva ca daca am avea BB in Romania, alte rase ar avea de suferit? Vine "sa ia pita din gura" la alti molossi? Eu zic ca printr-o promovare responsabila si pozitiva, nu avem decat de castigat. Pe de alta parte poti sa aduci alti caini care pot fi la fel de periculosi sau mai rau, dar de care nu a auzit nimeni si nu-s trecuti pe ordonanta - Mastiff Tibetan (care cu noroc vede un om strain o data pe luna acolo in pustietatea aia de Tibet, adica vorba aia "totally anti-social") sau Bully Kutta (caine de lupta in Pakistan), sau cine mai stie ce, ca la o adica tot timpul poti gasi alte rase care mai de care.
-------------------------------
PS: cum se pot pune poze pe formum? inca nu m-am prins cum sa fac?
Rocker Roller
Baby
Baby

Postby Zen on Thu Dec 21, 2006 10:02 am

Nu are nimic daca aduci unul in Romania.
Eu personal consider ca interzicerea de a detine caini din anumite rase e ceva cam exagerat.
Totusi s-a ajuns la asta din cauza unor carente ale sistemului legislativ.
Aceste carente au dus la situatii cand caini din rase puternice si cu potential agresiv ridicat au ajuns pe mana unor oameni mai putin , priceputi , teribilisti si nu de putine ori instabili psihic.
De o nota de instabilitate psihica sufar si eu , insa spre norocul societatii si al cainilor , am placere mult mai mare cand ma bat eu cu cineva decat sa asmut cainele si la capitolul lupte de caini stau cam prost in sensul ca nu ma pasioneaza.
Multe din incidentele aduse in atentia publicului de catre mass-media au avut la baza caini de tip pitbull , desi statisticile arata clar ca alte rase detin monopolul.
Problema este ca spre deosebire de un cg , boxer, doberman ..un pit are o muscatura care poate provoca mai multe stricaciuni.
Lista cu rasele interzise de la noi a fost facuta ca si multe alte legi , cu un zel slugarnic ..asa ca sa fim si noi ca restul lumii.
Daca a auzit harbuz de bandog si boerbull , i-a pus si pe ei acolo.( dar asta e alta discutie)
In ordonanta se spunea ca se va infiinta Asociatia de Supraveghere Canina , asociatie aflata in subordinea Ministerului Agriculturii.
Nu cred ca ne mira ca acea asociatie nu a luat fiinta nici pana in ziua de azi.
Asa ca pitzi se pot vedea in Romania in continuare si de ce nu poate in curand vom vedea si Boerbull. :wink:
Keep as close to the standard as possible , keeping in mind Type, do not sacrifice Health and Function for good looks !!!!!
Zen
Senior
Senior

Postby Rocker Roller on Thu Dec 21, 2006 11:23 am

Hai noroc Winston!
La fel consider si eu - daca imi iau un caine mare este pentra ca mi se pare mie potrivit la firea mea (am 94KG, activ, sportiv inpatimat, heavymetal, etc) nu sa-mi sfasii vecinii si dusmanii ca aia pot sa singur si fara caine.
Rocker Roller
Baby
Baby

Postby the_elder on Thu Dec 21, 2006 11:58 am

elder, da-mi voie sa nu fiu de acord. noi ii PUTEM face sa nu fie chiar atat de dependenti...daca il tii in padoc si ii dai buan ziua si o cana de boabe la 4 dupa amiaza ...

Un caine de curte trebuie sa fie mai putin dependent de stapan (si va fi) decat unul de apartament. Nu toti cainii pot sta 6 ore/zi cu stapanii, si te rog sa ma contrazici daca poti sa-mi demonstrezi ca asta este "reteta" dupa care se cresteau cainii acum 100 de ani (si ca aveau caini mai "slabi" atunci). Ca eu din cate stiu stateau in batatura, si nu in casa omului. Si nu sufereau de anxietati s.c.l. Nu vorbea nimeni despre extrema pe care o mentionezi tu aici - da, asa viata nu i-as da cainelui.

Mi-am trecut cainele de la regimul de viata de apartament la casa, si in cateva saptamani cainele (acum luni), desi avea si inainte parte de miscare, pot sa-ti spun ca este de nerecunoscut. Mi-au zis-o si altii, ca ziceam eu ca-s paranoic. Mi-au zis si altii care cresc caini in curte ca au vazut diferenta intre dogi crescuti in casa si altii obisnuiti cu alte conditii de viata - este in beneficiul cainelui. Nici o problema de sanatate, desi a prins si frig destul inainte sa termin cusca, dormea pe niste carpe cat toate zilele in magazie. Mi-a spus veterinarul ca in primul rand cainele are nevoie de mine, si dup-aia de altele cu care a fost obisnuit, ca se va adapta din mers. Am crezut ca va fi mai greu, ei bine nu este. Singura problema pe care o am este ca da, cainele este PREA atasat de mine - dar facem progrese si-n aceasta directie.

Nu stiu cum sa-ti spun - cainele se face mai dur, mai "rugged", fiindca ala este locul LUI. Muschii ies altfel in relief, e adevarat ca am prins si perioada cand se mai "implineste", dar iti spun, au alt tonus etc. intr-o perioada foarte scurta de timp. Per ansamblu vad un caine mai tare, mai sanatos.

Am facut o cusca cu strat dublu de lemn plus ampora de 5 cm intre, e suficient de cald sa dorm si eu acolo. Poate bea apa din galeata, nu neaparat din castron - in ultimul, si-asa ar ingheta apa...Primeste mancare, primeste atentie, ne plimbam, ne fugarim...nu as mai baga cainele in casa decat sub nu stiu ce conditii care m-ar putea obliga.

si iti spun de ce..perceptia unui neamt despre un caine e cam asa:
cainele ma apara, ma ajuta, etc...dar nu imi permit sa am un caine tampit , care POATE sa greseasca si sa omoare pe cineva din nimic... pt ca am lege, societate, etc...

Da' hotaraste-te odata...ba zici ca sunt cainii nemtesti "prea moi", ba ca aia buni de lucru "sunte instabili". Asta e a treia varianta pe care o aud... :lol:

Daca n-ai cunoscut nici un rottweiler echilibrat imi pare rau.

Bine ca au stiut sa interzica pitbulii si alte rase, cu englezii in frunte. Dar nu pe ale lor. Englezii ba inca si pe alea ale lor, si acum se dau de ceasul mortii ca mai-mai sa descopere si ei ca de fapt Irish Staffordshire Terrier-ul (nerecunoscut ca rasa, desigur) e tot una cu pitbull-ul...Cu toate astea, exista canise de bulldogi americani in UK...suciti mai is si oamenii astia.
Last edited by the_elder on Thu Dec 21, 2006 1:26 pm, edited 2 times in total.
the_elder
Veteran
Veteran

Postby the_elder on Thu Dec 21, 2006 12:55 pm

Problema este ca spre deosebire de un cg , boxer, doberman ..un pit are o muscatura care poate provoca mai multe stricaciuni.

Eu sunt sigur ca la toate rasele, muscatura se inscrie foarte bine pe curba lui Bell...oricum, inca nu am auzit sa aiba pit-ul cea mai fantastica muscatura. :wink:

Cat despre Bully Kutta...mai! Tu stii ca pakistanezii sunt musulmani? Cainele pentru ei e animal necurat...as fi curios cum ai putea sa faci rost de un caine de la ei...fiindca ei nu fac afaceri cu caini din cauza asta, te scuipa daca vrei sa le dai bani...in schimb si-i daruiesc intre ei. Ciudati oameni.

Caini care tolereaza f. bine caldura, se lupta in cele mai vitrege conditii (desi campionatele sunt tinute iarna).

In afara de asta mai exista bullterrier-ul indian, gull terr, gull dong, sindh mastiff. Sincer sa fiu, mi se par niste animale fantastice, dar daca de BB se zvoneste atata...sa vezi aici cat "folcor". Cred ca de un asa caine mi-ar fi frica sa-l cresc... astia se zice nu ca isi omoara adversarul, ci se si apuca sa-l manance...

Bully kutta e mai mare decat un dog german (de-obicei), si ramai cu gura cascata sa vezi cum se misca...

Tipul original de bully kutta - inca se mai gaseste:
Image

Asta ma sperie, si nu asa:
Image

Image

Nu sunt atat de "finisati", sunt prasiti pentru "functie":
Image

Image

Image

Image

Image

Cainele asta arata exact ca desenele cu alano - medievale:
Image

Bully kutta - peste 100 kg (chestia cu copyright-ul e aiurea, garantez - nici eu nu pot pune copyright ca proprietar pe o poza a cainelui meu daca nu am canisa, si mai ales daca sunt pakistanez... :lol: ):
Image
Am vazut o inregistrare cu un astfel de caine langa un om si pot spune ca greutatea nu e exagerata. Treaba e ca sunt bine proportionati.

Daca asta nu-i mai curand bull terrier-ul lui Hinks decat aberatiile de azi...eu n-am ce spune:
Image

As vrea sa vad un mastiff european care sa fie capabil sa traisca in acele conditii:
Image

Sindh mastiff - cainele e in cusca fiindca "functioneaza" prea bine. 90 kg, folosit la lupte si paza.
Last edited by the_elder on Thu Dec 21, 2006 1:23 pm, edited 1 time in total.
the_elder
Veteran
Veteran

Postby the_elder on Thu Dec 21, 2006 1:21 pm

In alta ordine de idei, exista standard si la boerboel. Sunt inclinat sa cred ca cei care mai fac incrucisari o fac "pe la spate" - de parca asta nu s-ar intampla si la alte rase - corso, presa. Si acolo este la fel de necinstit, si si acolo nu poti stii cu siguranta la ce sa te astepti, daca este corcitura.

Cu alte cuvinte, nu stiu de ce m-ar speria mai tare sa iau un "boerboel" nebun decat un "presa" nebun. Daca nu esti cu ochii in 4, oricum poti lua o teapa f. neplacuta.
the_elder
Veteran
Veteran

Postby Rocker Roller on Thu Dec 21, 2006 4:32 pm

si totusi inca nu mi-a spus nimeni cum se pun poze pe forum[/img]
Rocker Roller
Baby
Baby

Postby Rocker Roller on Thu Dec 21, 2006 8:05 pm

Rocker Roller
Baby
Baby

Postby Rocker Roller on Thu Dec 21, 2006 8:10 pm

Rocker Roller
Baby
Baby

Postby Rocker Roller on Thu Dec 21, 2006 8:17 pm

Rocker Roller
Baby
Baby

Postby Indio on Thu Dec 21, 2006 10:19 pm

Rocker Roller wrote:si totusi inca nu mi-a spus nimeni cum se pun poze pe forum
........
ha ha ha - m-am prins cum mere cu pozele!!!

Tehnic te-ai prins. Te rog insa citeste si regulamentul
http://www.molossclub.com/forum/viewtopic.php?t=71
Indio
Veteran
Veteran

Postby Rocker Roller on Fri Dec 22, 2006 5:01 am

Intr-adevar erea prea mari. Am si mai mici:

Image
Rocker Roller
Baby
Baby

Postby Rocker Roller on Fri Dec 22, 2006 5:05 am

Image
Image

asta la lucru cu vacile:
Image
Image
Last edited by Rocker Roller on Fri Dec 22, 2006 5:53 am, edited 1 time in total.
Rocker Roller
Baby
Baby

Postby CIMBRU on Fri Dec 22, 2006 5:16 am

incearca sa le incarci inainte in
http://s86.photobucket.com/ :wink:

sau urmareste filmuletzul
http://www.youtube.com/watch?v=yRi4zDlop4M

din pc nu ai nici o sansa sa le pui direct pe forum
Image
CIMBRU
Junior