Vanatoare vs lupta / utilitate vs sport

Discutii despre alte rase decit cele de mai sus

Moderators: Indio, sersoft, the_elder

Postby the_elder on Thu Jan 25, 2007 2:09 pm

Daca vrei iti dau un link (gasit mai demult) unde Parintele explica o groaza de treburi, desi ma indoiesc sincer ca a avut de-a face cu toate.

De acolo vei afla ca in luptele de tosa abia vei vedea cateva zgarieturi, asta din cauza manierei in care se bat :lol:, stie foarte multe despre pit (chiar respecta pana si crescatori care ii pun la lupte, unii care "stiu ce fac, cu cap" - dar asta a mai zis si pe aici, de oameni "gata sa moara pentru cainii lor" - ciudat, de-obicei e pe dos - as vrea un exemplu).

Dup-aia despre bull terrier stie multe ("e rezultatul selectiei...e unul din putinii caini desenati si apoi selectati sa arate cat mai aproape de poza: ) " - zice el, cand mie unul macar din crescatorii de bull terrieri, unul din toti pe care i-am intrebat si ii cazneam pe animale.ro nu mi-a putut spune ca Hinks ar fi dorit asa ceva de la cainii lui), cam cate procente din bully se afla in presa...mai zice in prezenta multora care sunt cam habarnisti, se vede, ca "Perro de presa canario se numeste si au prostul obicei sa pape puitbulli...". Gluma, negluma, nu asa mi-as prezenta rasa.

Dup-aia are experienta vasta cu rottweileri, te mai si miri ce copoi, ciobanesc german...ba chiar a lucrat cu atatia ca poate spune ca "netmii au caini cu probleme..." - cred ca asta ar jigni crescatori care selectioneaza caini pentru temperament si lucru, dar ma rog...

Face un top al fortei atacului la diferite rase, stie intre caucazian si centrasiatic ca ultimul "e mai hotarat"..., bullmastiff, ciobanesc olandez, malinois...tot stie si cunoaste. Cand cineva facea astfel de topuri ale cainilor cei mai buni de paza, cred ca el intreba pe animale.ro (sa ma scuze daca asta i-o pun aiurea in carca dar n-am chef sa caut) pe cati din cainii astia a pus respectivul mana (intreba de un fila mai ales)? Dar el stie si de fila aici, in topul lui...asta inseamna ca a lucrat nu cu unul-doi... Tot la capitolul caucazian, centrasiatic, si alti caini "teribili" ii spune unuia: "tot ce vreau sa spun este ca parerea ta e putin amatoriceasca si dovedeste ca nu cunosti in detaliu alte rase...nimic rau in asta insa:)" - ma intreb ce inseamna "in detaliu" pentru el.

Stie despre cat erau de buni sau nu pe vremuri shar-peii la lupte, devieri comportamentale la labradori...

Dupa mine, face o gramada de afirmatii "din burta". Ca de pilda:
"sa mai spun ca si la capitolul lupte, dupa pit si tosa , rase selectate exclusiv pt lupte, presa intra in categoria secunda, departe de multe alte rase "fioroase"??? "
Cum saracia stie el treburile astea? Ca nu cred ca are experienta cu ele. Ce conteaza, daca-i pana acolo? Asa ceva se posteaza pe un forum public?

Si:
"sa spunem ca si la vanatoarea care necesita priza, la animale mari, in special mistretz, presa ocupa dupa argentinian un loc fruntas? "

Asta de unde o stie? Daca-i pana acolo poate presa are muscatura mai puternica, argumentez eu - de unde stie el ca e pe dos? Poate asa am eu gust sa sustin. L-am intrebat de liniile alea de presa folosite la vanatoare (stiu ca exista)...nema.

Asa ca permite-mi sa iau sfaturile unui crescator peste ale lui. Ca daca el are experineta "in detaliu" cu toate rasele astea si toate aspectele...ma numesc fericit sa ii fiu contemporan si-mi scot palaria si plec in tzarana fruntea.

Tot el are treaba cine cu ce monteaza bulldogul lui englez, dupa cum s-a vazut la "Monte". :roll: O fi el si avocat, pe langa multe altele...

Uite ca am deviat din nou... :x
Last edited by the_elder on Thu Jan 25, 2007 3:35 pm, edited 1 time in total.
the_elder
Veteran
Veteran

Postby iola on Thu Jan 25, 2007 2:46 pm

Hai sa deviez si eu un pic, imi cer iertare lui Hundhertz si nu ma supar daca :d10 !

The_elder, te stimez si pe tine, il stimez si pe parintele, stiti multe lucruri despre caini, aveti experienta, va place sa si scrieti si scrieti bine, spre deosebire de noi ceilalti, habarnistii. Eu am de invatat si de la tine si de la el (si de la fiecare), dar nu va judec pe niciunul dintre voi. Si chiar daca parintele ma enerveaza cand spune ca boxerul nu este moloss (pentru ca nu se comporta ca un moloss) :evil: :D , este parerea lui.
Sunt parerile voastre despre anumite lucruri, iar din contrazicerile voastre noi invatam. Daca ne ajuta putin si capul, putem sa cernem si singuri informatiile pe care voi le prezentati.
Dupa parerea mea, cele mai importante sunt argumentele aduse in sprijinul unei pareri. Dupa discutiile voastre, nu de putine ori, stateam cu mana la falca si ma intrebam, cine are dreptate, ca si unul si altul si celalalt au argumentat excelent.
Asa ca, eu mi-as dori sa nu va suparati unul pe altul si sa va contraziceti in continuare, pentru ca este util.
Boxerul - un caine in care nobilitatea, puterea, viteza si curajul sunt perfect in echilibru cu frumusetea, altruismul si afectiunea.
iola
Veteran
Veteran

Postby the_elder on Thu Jan 25, 2007 3:15 pm

Conflict? Ce conflict? :lol: :roll:

Boxerul e mai moloss decat presa si dogo, fiindca a fost format din molosoizi, in cazul carora exista o mica infuzie de terrier. :d6

The_elder, te stimez si pe tine, il stimez si pe parintele

Nu cred, mi-ai scris user name-ul cu MAJUSCULA. :d3 :d5
the_elder
Veteran
Veteran

Postby iola on Thu Jan 25, 2007 3:27 pm

the_elder wrote:Boxerul e mai moloss decat presa si dogo, fiindca a fost format din molosoizi, in cazul carora exista o mica infuzie de terrier. :d6

Poti sa reformulezi, pls?! Nu stiu la care din rase te-ai referit, privitor la infuzia de terrier. :roll:

the_elder wrote:Nu cred, mie mi-ai scris user name-ul cu MAJUSCULA.

:lol: :lol: Cu tine incepea fraza, d'aia! :D
Boxerul - un caine in care nobilitatea, puterea, viteza si curajul sunt perfect in echilibru cu frumusetea, altruismul si afectiunea.
iola
Veteran
Veteran

Postby the_elder on Thu Jan 25, 2007 3:33 pm

Sunt dezamagit...doar de AIA?!? :P

Atat dogo, cat si presa au in componenta bull terrier. Boxerul a aparut din incrucisarea exclusiva a molosoizilor.

P.S. Dogo are farmecul lui si datorita boxerului, sa fie clar. :wink:
the_elder
Veteran
Veteran

Postby Zen on Thu Jan 25, 2007 3:39 pm

dIN ce ai enumerat tu ce pot sa iti "confirm" si eu este ca exista posesori de pit care fac meciuri cu cap si sunt si care ar muri pt cainii lor.
Daca e sa judeci la rece e cam acelasi lucru si cam acelasi tip de dragoste fata de caine ca si in cazul argentinianului a carui poveste ai postat-o..cu cainele ucis de mistret.
si la vanatoare de mistret unde riscul sa iti moara cainele e unul real si la meciuri de caini....palcerea de a privi a omului primeaza.
Ei zic ca vanatoarea cu caine la mistret e o dovada de barbatie ..eu zic ca papa kk ....barbatia si-o fac prin caine ca si cei care pun pit-ul la lupte.
In rest nu stiu ce discutii ai mai avut tu cu Printele despre alte rase.
In definitiv e parerea lui.
Eu il cunosc si stiu ce caini ii plac si el stie ce caini imi plac mie.
Lui nu ii place prognatismul la un caine , pe mine nu ma deranjeaza si nu ma influenteaza cu nimic.
Iola nu stiu ce ti-a zis tie de boxer de te-ai intristat , eu am vb cu el de boxer si mi-a zis ca boxeru e un mollos mai apropiat de terrier ..si aici se referea la dorinta lor de lucru si la miscare..asta e parerea lui si eu aici ii dau dreptate.
Lui ii plac cainii mai mari ..mie imi plac dracii astia mai mici.
Treaba e ca fiecare cu parerea lui.
Eu vb cu el ce a mai vb cu crescatorii , ii mai spun si eu ce am mai vb cu altii ..si sa stiica in definitiv discutiile astea nu au decat darul sa ne destinda si sa ne faca sa fim mai interesati de lumea asta canina.
Si ca sa va lamuresc eu asa ...mie imi place sa ma intalnesc cu el , cu ovi , cu lentz ..nu ca sa vb numai despre caini , ci pt ca sunt oameni cu care poti linge o bere , mai faci un misto, mai vb despre cum ar fi casa visurilor , mai o aia aia...adica rahaturi care te fac sa te mai detasezi de rahatul zilnic.
Keep as close to the standard as possible , keeping in mind Type, do not sacrifice Health and Function for good looks !!!!!
Zen
Senior
Senior

Postby iola on Thu Jan 25, 2007 3:48 pm

the_elder wrote:Sunt dezamagit...doar de AIA?!? :P

Daca tii mortis, o sa folosesc numai majuscule scriind numele tau cand o sa tip la tine - cu motiv, bineinteles!

the_elder wrote:Atat dogo, cat si presa au in componenta bull terrier. Boxerul a aparut din incrucisarea exclusiva a molosoizilor.

Asta tindeam si eu sa inteleg, dar exprimarea a lasat de dorit! :D

the_elder wrote:P.S. Dogo are farmecul lui si datorita boxerului, sa fie clar.

Gata, e clar, ce pot sa zic!! :lol:
iola
Veteran
Veteran

Postby iola on Thu Jan 25, 2007 4:02 pm

Winston wrote:Iola nu stiu ce ti-a zis tie de boxer de te-ai intristat , eu am vb cu el de boxer si mi-a zis ca boxeru e un mollos mai apropiat de terrier ..si aici se referea la dorinta lor de lucru si la miscare..asta e parerea lui si eu aici ii dau dreptate.
Lui ii plac cainii mai mari ..mie imi plac dracii astia mai mici.
Treaba e ca fiecare cu parerea lui.

Mie nu mi-a zis nimic, dar a afirmat de cateva ori asta, in posturile lui.
M-a intristat, dar e parerea lui (asta am zis si mai sus). Nu-i nicio problema. Si mie imi plac tot cainii mari, dar sunt fidela si vesnic indragostita de boxer (nu-mi va schimba nimeni, niciodata, parerea). Numai ca parintele spunea ca boxerul nu prea e moloss, nu in sensul bun, pe care il zici tu, ci ca o critica.
Deci, Winston, accept orice critica, orice parere, orice, pentru ca nu doresc sa ma plafonez. Chiar daca iubesc boxerii, vreau sa stiu cat pot de multe despre toti cainii (ma rog, nu chiar despre toti! :lol: ), in special molossi.
iola
Veteran
Veteran

Postby Zen on Thu Jan 25, 2007 4:08 pm

Eu zic asa.
Boxerul pt mine e un caine super beton.
Nimeni in lumea asta nu imi va clinti aceasta parere .
Si nici nu ma voi supara vreodata pe vreun om caruia nu ii plac boxerii.
Sunt rase care nici mie nu imi plac nici cat negru sub unghie si as fi absurd ca sa pretind ca rasele care imi plac mie plac tuturoe.
Dar ca sa te mai relaxezi asa , sa stii ca Liviu nu are o parer proasta despre boxer.Cel putin eu asa am inteles.
Keep as close to the standard as possible , keeping in mind Type, do not sacrifice Health and Function for good looks !!!!!
Zen
Senior
Senior

Postby the_elder on Thu Jan 25, 2007 4:17 pm

Winston, nu e o dovada de barbatie vanatoarea asta.

Totusi, una este sa iti pui cainele la lupte pentru ca sa "demonstrezi" ceva, orice, si alta este sa vanezi. E ca si cand ai spune ca e tot una sa impusti caini in cap pentru distractie pe drum catre casa cu a vana capre negre.

Despre "necesitatea" luptelor de caini putem vorbi; despre necesitatea de a pune ceva pe masa, de a eradica animale care fac mai mult rau decat bine...sau vanatoarea din placere...din nou putem discuta. Este metoda care functioneaza cel mai bine, nu a fost inventata pentru placere si "bate" ca si vechime pusca si copoii...ca si eficienta in anumite terenuri nu mai vorbesc.

Unii se simt mandri cand cainele moare pentru ei in arena, altii cand cainele moare protejandu-i (cazul descris), sau lucrand nu pentru piticii din capul lor, intr-o infruntare care nu are nici un sens.

Nu-mi spune apoi ca e tot una sa mesteci tutun si sa scuipi in arena cu a-ti risca viata alaturi de caine...ce risca idiotii aia? Crezi ca oamenii aia privesc de placere, crezi ca taranul contempleaza cainele macelarit sau vrea sa ajunga acolo sa omoare prada...cine are timp de privit?

Faptul ca fac meciuri "cu cap" nu inseamna ca nu mor cainii dupa lupte, nu neaprat in timpul lor; inca o data, e un "sport" sadic, fara sens. Mai mult sens pentru mine are fox terrier-ul in vizuina. Inseamna ca sunt niste sadici care stiu mai mult.

Si ce sa moara pentru caini? De spus poate spune orice papagal...ce caz concret imi poti da? Poti tu baga mana in foc, sau cum "confirmi"? Eu n-as muri pentru nici un caine...viata omului este peste cea a animalului...poate din nou imi aprind ceva in cap...parca Earl Tudor zicea ca daca ar exista un om care sa-i invinga cainii i-ar capa el capul...la din astea te referi?

Sa lasam romantarea la o parte. Nicaieri nu am spus ce mi-a zis mie Parintele, ci am zis ce lasat pe alte forumuri.

Daca ai nevoie de o confirmare, uite cateva "statistici" de la un vanator:
Consider that sows cycle monthly like humans, every 28 days...and that tehy can have a litter, be still suckling them, while being pregnant with their next litter...and their offspring at 4-6 months of age are old enough to produce litters...so in no time at all, the population could easily explode!

Iti inchipui ce inseamna asta daca nu au pradatori naturali?

Iola, esti figura. :D
the_elder
Veteran
Veteran

Postby Zen on Thu Jan 25, 2007 4:47 pm

iEi totul cuvant cu cuvant si nu intelegi sensul figurat.
Eu am murit de cateva ori pt cainele meu si inca traiesc.
Vanatoarea poate era inainte o modalitate de a pune ceva pe masa.
Nu prea stau eu sa le plang de mila cum alearga ei saracii prin jeepuri , atv-uri , stau in case mari si au cate 10 caini. Tare saraci mai sunt si cred ca de foame fac asta.
Iti place sau nu e un sport la fel ca si meciurile de caini.
Personal ii scip in ochi si pe argentinienii aia si pe meciuitori.
Stiu ca tu iti puneai aceiasi intrebare ca si multi altii cand cineva dadea exemplul de cainii din trecut si de ce faceau ei.
Ce ne trebuie caini sa rupa taurul sio sa il puna jos..la fel ma intreb eu ... ce draq le treb caini ca sa prinda mistretul ...cu luneta e mai eficient.
DAR P..A EI sunt barbati si se duc si ii baga cutitul. Sunt equal shit.
Si daca nu ma insel si dogii pot muri dupa vanatoare datorita ranilor.
Si chiar este peste puterea mea de intelegere cum draq pot sa stea si sa ranjeasca in poze langa cainii lor cu gatul franjuri.
Respect dogul argentinian pt curajul si devotamentul lui, respect pit-ul pt tot ceea ce e...dar nu sunt adeptul macelului gratuit.
Am vorbit.
Zen
Senior
Senior

Postby the_elder on Thu Jan 25, 2007 5:10 pm

Inainte sa spui asa ceva, cauta informatii despre Argentina, sa vezi cam pe unde stau cu economia, cata populatie rurala au etc. Care e venitul mediu...si asa mai departe. Cam cat costa o arma adecvata pentru mistret, gloante la ea si cam cati isi pot permite, pe langa asta, tot ce iti mai trebuie pentru vanatoare. Dup-aia topografia lor, ca asta e cel mai important, ca degeaba ai ce-ti trebuie daca nu poti folosi.

Tu crezi ca sunt fraieri sa tina vreo 4 caini, daca nu mai multi, in cazul in care ar fi vorba sa le iasa mai bine cu pusca? Crezi ca taranului ii pasa mai mult de altceva decat de eficienta? Nu vrei sa accepti ca e o plaga inmultirea asta a mistretilor, ca iti scurma ogorul, ca ataca si cai si oameni? Da-o-ncolo, acum vreo lua a fost caz in Anglia ca abia a scapat una cu viata dupa ce calul i-a fost atacat de un porc salbaticit...in Anglia, nu in capatul lumii.

Vegetatia lor e de asa natura ca tu nu vezi mistretul in ea...cum sa impusti cu luneta ce nu vezi? Cu radar? Baga in tufisuri copoii...care mai stiu sa faca treaba...pe care ii cumperi pe bani mai multi decat dogul care il iei de la vecin...sa-i fugareasca din tufis in tufis, prin alte tufisuri...tragi la nimereala? Iti omori cainele? Iti schimbi cainii dupa fiecare vanatoare, cand i-a taiat?

Chiar crezi ca nu se rezolva mai usor pentru o distractie "gratuita" sa foloseasca, precum altii, cainii la batai? Pentru ce sa mai creeze o rasa, ca sa alerge ca nebunii dupa mistreti in Pampas dupa porci si caini, cand se puteau "distra" in spatele curtii?

Concluzia: scuipa, dar cu atentie.
the_elder
Veteran
Veteran

Postby the_elder on Thu Jan 25, 2007 5:11 pm

P.S. Vroiai sa vezi poze de la vanatoare facute de aia care nu-si permit o camera digitala ultimul racnet? :lol:
the_elder
Veteran
Veteran

Postby Zen on Thu Jan 25, 2007 9:04 pm

Pozele pe care le-am vazut pana acum numai cu sarantoci nu erau , asa ca lasa si tu romantarea :lol:
Zen
Senior
Senior

Postby parintele on Thu Jan 25, 2007 10:08 pm

elder, tu ai ceva cu mine tata...sa fie un compelx la mijloc? :P

bah, tu vorbeai cu omul care a ti-a raspuns facand niste afirmatii PUBLICE... oamenii citesc si cred un crecator...
acuma, eu ca iubitor al rasei, nu consider ca a procedat corect, sau ca S-A eXPRIMAT CORECT...

staff-ul nu e un caine care nu accepta usor corectiile, nu e un caine "de companie" doar pt ca nu are o utilitate directa actuala, paote s-o aiba prin formare al dracului de bine, etc...

ce ma freici tu si imi faci tu mie caracterizari???
vezi-ti domle de treaba, nu e somnul tau sa il impaci pe hund cand eu il contrazic sau ii atrag atentia sau imi manifest dezacordul cu el....vb ce ai de vorbit si lasa-ma pe mine si pe el sa dezbatem sau nu, daca e nevoie, de dezacorduri avem.....

cat despre amstaffi, ma baiatule, stii tu de cate ori am tinut eu amstaff in lesa? daca eu stiu 30 de caini, stau cu oameni care si ei cresc, care sunt nebuni cu rasa, tin in lesa si ma plimb cu oameni cu amstaff in lesa, ma chinui sa montez, etcetc...de unde stii tu ca stiu eu sau nu despre cum sunt cainii astia???
si daca nu stiu, de ce simti tu nevoia sa imi tii mie contul ??? n-ai alta pasiune? sunt asa un ghimpe pt tine? un idol?

hai ma, las-o jos ca macane...ASTAZI, nu mai demult, a mers 11 ore cu masina sa fac ce crezi? sa iau o femela de amstaff de 3 ani jumate pe care nu o vazusem in viata mea...de la niste unii care decat traiesc cu si pt caini...sa o aduc unui alt nebunache care tot cu amstaffi...si stii ce, asa dilau cum sunt, am si plimbat-o, am si pupat-o ...

da ce sa mai zic, tre sa-mi iau cate 30 de caini din fiecare, sa-i alerg pe toti, sa ii si invat sa cante la pian sa ca nu mai ai tu motive sa ma freci la icre la fiecare doua posturi....
asta e viata, fiecare din noi avem cate un contabil care ne numara virgulele... :twisted:
Cand ma cearta mama
Si ma iarta tata,
Tata este mama,
Mama este tata
AP
parintele
Senior
Senior

Next

Return to Alte rase